Bugun...


"BEN ONU MEHDİ OLARAK GÖRDÜM"
Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında hakkında dava açılan örgütün "Türkiye sohbet imamı" olduğu iddia edilen tutuklu sanık Mehmet Tabanca'nın yargılanmasına başlandı.

"BEN ONU MEHDİ OLARAK GÖRDÜM"
+ -

İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya tutuklu sanık Mehmet Tabanca ile avukatı katıldı.

"Cebir ve şiddet kullanarak Tu¨rkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s ve silahlı terör örgu¨tu¨ yöneticisi olma" suçlamalarıyla yargılanan Tabanca savunmasında, örgüt elebaşı Fetullah Gülenle tanıştığını, 1967 yılından beri FETÖ ile bağlantısının olduğunu belirterek öğrencilik yıllarında cemaate ait evlerde kaldığını anlattı.

 

Tabanca, 1978-1983 yılları arasında Afyon İmam Hatip Yurdunda müdür olarak görevlendirildiğini ifade ederek, 1983-1998 yılları arasında ise Ankarada bir fabrikada görev yaptığını söyledi.

 

Mahkeme Başkanının "1968-1978 yılları arasında Fetullah Güleni ne sıklıkla görürdün?" sorusuna Tabanca, "Cuma günleri vaazına giderdik. Cumartesi soru cevap yapardık." yanıtını verdi.

 

Sanık Tabanca Ankarada kaldığı sürede de Güleni yılda bir ziyaretine gittiğini beyan etti.

 

Tabanca, 1998 yılında Türkmenistanda Bahar AŞ bünyesindeki bir firmada müdür olarak görev yaptığını, Türkiyeden cemaatle ilgili gelen öğrencilerin Türkmenistana yerleştirilmesi görevini üstlendiğini ifade etti. 1998-2005 yılları arasında örgüt elebaşısı Fetullah Güleni Türkiyeye gittikçe ziyaret ettiğini anlatan Tabanca, 2005te Türkiyeye yerleştiğini belirtti.

 

Yeni öğrencileri İzmir otogarında ikna ediyordu

 

İzmirde kendisine ihtiyaç oldukça sohbetlere konuşmacı olarak çağrıldığını aktaran Tabanca, Anadoludan gelen öğrencilerin uygun evlere yerleştirilmesi görevini üstlendiğini kaydetti. Tabanca, üniversiteyi yeni kazanmış öğrencileri otogarda ikna ederek evlere yerleştirdiklerini aktardı.

 

Mahkeme Başkanının "ByLock kullandın mı?" sorusuna Tabanca "Hatırlamıyorum. Akıllı telefon kullanmıyorum." yanıtını verdi. Sanık, "Başka yazışmalarda senin de ByLock kullandığın iddiası var?" sorusuna da "Kullanmış olabilirim. Çok hatırlamıyorum." dedi.

 

Tabanca, mahkeme başkanının "Sohbetler darbeye kadar sürdü demişsin, darbeden sonra sohbet oldu mu?" sorusunu "Darbeden sonra iletişim kesildi. Beni kimse aramadı." şeklinde cevapladı.

 

Mahkeme Başkanının örgüt elebaşısı Fetullah Gülenle ilgili düşüncelerini sorması üzerine Tabanca, "Ben onu mehdi olarak gördüm. Mehdilik insan hidayetine vesile olan kişi demektir. Darbeyle ilişkili olduğunu zannetmiyorum. Emir verdiğini zannetmiyorum. Darbeyi lanetliyorum. Bu yapılan şeyi reddediyorum." yanıtını verdi.

 

Sanık Tabanca "Dizilerde Fetullah Gülenin mesajlarını anlıyor muydun?" sorusunu da "Anlayan olursa bize aktarıyordu" şeklinde yanıtladı.

 

Tabanca, 2005 yılında Pensilvanyaya gittiğini ve 44 gün kaldığını belirterek gün içinde namaz vakitlerinde namaz kıldıklarını ve sohbet gerçekleştirdiklerini anlattı.

 

Mahkeme heyeti tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına, sanığın sağlık durumuna ilişkin heyet raporu istenmesine karar vererek duruşmayı erteledi.

 

Olay

 

Aliağa Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü FETÖ/PDY soruşturması kapsamında emniyet mensuplarınca 20 Kasım 2016da yakalanan Mehmet Tabanca, cezaevine gönderilmişti.

 

İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan ve İzmir 17. Ağır Ceza Mahkemesince kabul edilen iddianamede, FETÖnün "sohbet imamı", tutuklu sanık Mehmet Tabanca hakkında "cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının öngördu¨ğu¨ du¨zeni ortadan kaldırmaya teşebbu¨s ve silahlı terör örgu¨tu¨ yöneticisi olma" suçlamalarından ağırlaştırılmış müebbet ve 22,5 yıla kadar hapis cezası istenmişti.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
YUKARI